Od czego zacząć w fotografii portretowej?
Poniżej opis krok po kroku jak rozpocząć przygodę z fotografią portretową!
Przygotowanie Sprzętu:
- Aparat i Obiektywy: Wybierz aparat i obiektywy odpowiednie do sesji portretowej. Popularne to portretowe obiektywy o ogniskowej 50 mm lub 85 mm (to moje ulubione szkło).
- Statyw: Użyj statywu, aby uniknąć poruszeń i uzyskać stabilność. Jeżeli nie dysponujesz statywem postaraj się wybierać czas naświetlania maksymalnie 1/200. Podręczniki mówią o 1/125 – ale musisz wówczas zachowywać się jak rasowy snajper i pociągać za spust na wdechu.
- Dodatki do Oświetlenia: Przygotuj źródła światła, takie jak lampy studyjne, lampy błyskowe, parasole, aby kształtować światło według potrzeb. W przypadku pleneru – baw się światłem, pamiętaj o złotej godzinie (wschód i zachód słońca). Lampa w plenerze moim zdaniem nie będzie Ci potrzebna! Jeżeli masz ograniczone miejsce w plecaku – lepiej zabrać blendę.
Przygotowanie Logistyczne:
- Lokalizacja: Wybierz odpowiednią lokalizację zgodnie z oczekiwaniami klienta. Oczywiście zawsze dobrze jest zasugerować coś na początek, pamiętaj że Ty też przygotowujesz się do sesji.
- Pozwolenia: Upewnij się, że masz wszelkie niezbędne pozwolenia na pstrykanie w miejscu do którego się udajesz, niektóre parki czy arboretum mają specjalny cennik dla fotografów, zwłaszcza w przypadku zdjęć ślubnych czy komunijnych. W przypadku miejsc publicznych takich jak np. dworzec – warto zapoznać się z regulaminem, aby uniknąć niepotrzebnej sytuacji.
Komunikacja z klientem podczas sesji:
Komunikacja z Klientem:
- Konsultacja Przedsesyjna: Umów się na spotkanie konsultacyjne, aby zrozumieć oczekiwania klienta i dostosować sesję do ich stylu. To bardzo ważny aspekt Twojej pracy, dzięki temu model/modelka będą czuli się podczas zdjęć o wiele swobodniej, a to wpłynie znacząco na jakość Twoich zdjęć. Uwierz mi, warto o tym pamiętać.
- Poinformuj o Procesie: Wyjaśnij klientowi, jak będą wyglądać różne etapy sesji, aby uniknąć nieporozumień. W tym miejscu też warto ustalić zakres sesji. Można również pokazać klientowi kilka poz – jakich ten może się „nauczyć” – chociaż bardziej chodzi o to aby wiedział czego unikać podczas pozowania.
Umiejętności interpersonalne:
- Zbuduj Relację: Stworzenie przyjaznej atmosfery pomoże klientowi czuć się swobodnie przed obiektywem. Pamiętaj, że takie spotkanie z modelem/modelką to też nauka dla Ciebie – wszyscy dążycie do poprawy warsztatu fotografii. Model od strony pozowania, Ty od strony kadrowania.
- Podejście Indywidualne: Zindywidualizuj podejście do każdego klienta, uwzględniając ich komfort i preferencje. Za każdym następnym spotkaniem będziesz czuł się pewniej i tą pewnością siebie będziesz zarażał swoich klientów. Będziesz dzięki temu lepiej postrzegany, podczas sesji będziesz wzbudzał większe zaufanie.
Zdobądź Kluczowe Informacje:
- Styl Portretu: Określ styl portretu, który najlepiej odpowiada klientowi. Powtarzam to już w sumie drugi albo trzeci raz – abyś zapamiętał że to Wy razem macie stworzyć niezapomniany kadr portretowy. Wiec musimy ze sobą kooperować.
- Kolorystyka i Ubranie: Zapytaj o preferencje co do kolorystyki i stylu ubierania się klienta. Eksponuj to co uważasz za ważne u modela/modelki – to później te cechy indywidualne tworzą fajne portretowe zdjęcie.
Przygotowanie mentalne:
- Czas na Przygotowanie: Nie spieszyć się. Zrób sobie czas na odpowiednie przygotowanie również psychiczne. Twój dobry dzień, to Twój dobry kadr i mniej stresujących chwil podczas sesji plenerowych czy studyjnych.
- „Za 5 dwunasta” w Warunkach Studia i na Plenerze: Przed sesją, zrób kilka kadrów, ustaw odpowiednio czas naświetlania, pomyśl o kompozycji itd. W przypadku pleneru zrób spacer dookoła terenu, może znajdziesz jakieś niewidoczne na pierwszy rzut oka miejsce w którym wyjdą doskonałe ujęcia. Pamiętaj, że znajomość terenu na którym fotografujesz jest kluczowa do tego ile czasu spędzisz na sesji. Jeżeli z klientem będziesz biegał dookoła – to z każdą upływającą chwilą będzie Ona bardziej zmęczony (i Ty też) i bardziej sfrustrowany (i Ty też) – co będzie widać na Twoich portretach.
Mam nadzieje że po przeczytaniu tych kilkunastu wskazówek pozwoliło Ci odpowiedzieć na pytanie od czego zacząć przygodę z fotografią portretową. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w zakładce BLOG – zachęcam do czytania i życzę udanych kadrów i tylko takich!